Монастир

Георгіївський собор

Георгіївський собор-головний храм чоловічого монастиря та центральна споруда духовно меморіального комплексу на Козацьких Могилах- розтошований в самому центрі о. Журавлиха на штучно насипаному підвищенні. Збудовано собор у 1910-1914 рр. За проектом архітектора В.М. Максимова (1882-1942) - учня відомого архітектора О.В. Щусєва. Виконання робіт керував волинський єпархіальний архітектор В.Г. Лєонтович. Собор має три поверхи, на кожному з яких розміщенно окремі приділи: підземний - на честь великомучениці Параскеви Пятниці, середній - на честь великомученика Георгія Побідоносця, і верхній (на хорах) - на честь князів - страстотерпців Бориса і Гліба. Приділи розміщенно один над одним, що є унікальними у церковній архітектурі.

Сучасний Георгіївський приділ спочатку було задумано як великий вівтар, у якому могли служити до двохсот священників, а на західному фасаді собору було облаштовано зовнішній іконостас. Самим же храмом ставала велика площа перед собором. На якій поміщалися десятки тисяч вірних, які щорічно збирались на заупокійний відпуст у 9-ту П’ятницю після Пасхи.

Перед собором – велика солія, над якою здіймається скляна частина козацької гробниці, де можна побачити козацькі кістки.

У 1936р., для зручності проведення богослужінь, цей величезний вівтарний простір було переплановано на вівтар і храм. З цього часу Георгіївський храм-вівтар став унікальним, який можна було повсякденно використовувати як монастирський храм, а в особливих випадках – як вівтар, у якому встановлювався переносний престіл.

Зовнішній іконостас храму – пам’ятника  виконано з червогоного кварцу та чорного лабрадориту. У нижньому яросі – барельєфні мальтійські хрести. Розпис іконостасу та «Голгофи» над ним – художника І.С. Їжакевича.

Іконостас на західному фасаді храму було намальовано на оцинкованій блясі, яку яку пізніше планували замінити на смальту, але цим намірам перешкодила перша світова війна, польська інтервенція та радянська влада, яка у 1952-1962рр. поступово ліквідувала монастир.
Хоч зовні Георгіївський собор  має шість великих куполів та одну маленьку главку над фронтом, внутрішній простір храму перекривається одним центральним куполом. Великий купол тримається на чотирьох масивних стовпах, з’єднаних підпругами, відкритими з трьох сторін. Західна сторона глуха, бо зовні на ній знаходиться іконостас з «Голгофою».

Розпис стін храму виконувався у два етапи: у 1914р. відомим українським художником – іконописцем Іваном Сидоровичем Їжакевичем та учнями київської лаврської іконописної майстерні (розписи по огорожі хорів та зовнішній іконостас), та у 1957-58рр. – художниками О.Корецьким й П.Трохимлюк (склепіння над хорами, під купольний простір, вівтар Борисоглібського храму).

Справжньою окрасою храму є писана на дереві ікона великомученика Георгія, на якій він зображений в повний зріст . Вона є подарунком Волинського архієпископа Антонія (Храповицького).

На початку Першої світової війни на Козацькі Могили було доставлено подарунок Єрусалимського Патріарха Даміана – Хрест з часткою Животворчого Древа Господнього ( святиня втрачена).

У внутрішній іконостас Георгіївського храму у 1936р. були поставлені ікони худ. І Їжакевича, що знаходились на фасаді: Спаситель, Богородиця з Дитям, Георгії Побідоносець та Іов Почаївський. А на фасаді храму залишилися копії.

З лівого боку іконостасу розміщенно кіот з іконою Свт. Трійці. У нижню частину великої ікони вставлена старовинна деревяна ікона св. Трійці, написана на священному дубі мамврійському та освячена на Животворчому Гробі Господньому. Ця ікона була подарована монастирю у 1910р. Руською Духовною Місією в Єрусалимі.

У храмі знаходяться шановані в монастирі ікони: список з чудотворної ікони «Ісус Христос Боремельський» та список з чудотворної ікони Божої Матері «Скоропослушниця»,яка була написана на Афоні у 1893р. У вівтарі храму знаходиться ікона « Чудо вмч Георгія Побідоносця о змії» (кін. XIX.), яка була у 2003р. подарована Віктором Андрійовичом Ющенком. З 2006р. в храмі зберігається ікона вмч Варвари з часткою її нетлінних мощів.

На фасаді храму встановлені меморіальні дошки на честь перебування на о.Журавлиха Т.Шевченка (1846р).

Престольне свято Георгіївського храму і головне свято монастиря - 6 травня
image

Пасхальне вітання
Намісник монастиря - архімандрит Софроній (Бордюк) привітав зі Світлим Христовим Воскресінням

детальніше>>
image

"Світися Новий Єрусалиме, слава Господня над тобою зійшла..."
Пасхальні Богослужіння у Свято-Георгіївському чоловічому монастирі на Козацьких Могилах

детальніше>>
image

Престольне свято головного храму Монаcтиря
6 травня 2019 року братія монастиря відзначила престольне свято - святого великомученика Георгія Побідоносця

детальніше>>

Святині обителі

image

Ікона Божої Матері «Скоропослушниця»

детальніше>>

image

Ікона Божої Матері «Всіх скорботних Радість»

детальніше>>

image

Ікона священномученика Гермогена, Патріарха Московського, Чудотворця

детальніше>>

image

Частки мощів преподобних Іова та Амфілохія Почаївських

детальніше>>

image

Частки мощів преподобних отців Києво-Печерських

детальніше>>

image

Ікона священномученика Макарія, митрополита Київського, з часткою його нетлінних мощів

детальніше>>

image

Ікона святого пророка Іллі

детальніше>>

image

Ікона святої великомучениці Параскеви з часткою її нетлінних мощів

детальніше>>

image

Ікона святого великомученика Георгія Побідоносця

детальніше>>

image

Ікона з часткою мощів та сандалією з мощів святої великомучениці Варвари

детальніше>>

image

Частка мощів великомученика і цілителя Пантелеймона

детальніше>>

image

Напрестольний хрест з часткою Животворчого Древа Господнього

детальніше>>

image

Ікона Божої Матері “Несподівана Радість”

детальніше>>

image

Ікона Божої Матері “Казанська”

детальніше>>
Козаки